Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 13 w Rudzie Ślaskiej
Free Clock
wtorek, 13 lutego 2018

Tłusty Czwartek to staropolski zwyczaj i jest on ściśle związany z chrześcijańskimi Świętami Wielkanocnymi. Jego termin jest ruchomy, przypada on corocznie w czwartek przed Środą Popielcową i otwiera ostatni tydzień karnawału. Zwyczajowo jest to dzień, w którym dozwolone jest zajadanie się pączkami, a wręcz pożądane. Powszechnie mówi się, że jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka nie będzie mu się wiodło.

Właśnie z tej okazji tradycyjnego Tłustego Czwartku w naszej Filii zorganizowaliśmy spotkanie kulinarne dla dzieci, na którym uczestnicy sami zrobili pyszne pączki.

2018-02-08A

2018-02-08B

2018-02-08C

środa, 31 stycznia 2018

Na naszych zajęciach plastycznych dzieci wykonały piękne laurki dla swoich Dziadków

2018-01-19

 

Mój superbohater

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 12 przyszły kolejne spotkanie czytelnicze poświęcone postaciom z bajek. Dzieci bardzo żywo zaangażowały się w przygotowane przez nas zabawy.

2018-01-23

 

Ochrona danych osobowych

Z okazji Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych zaprosiliśmy na prelekcję uczniów Szkoły Podstawowej nr 40. Spotkanie poprowadził mł.aspirant Roman Aleksandrowicz z Miejskiej Komendy Policji w Rudzie Śląskiej.

2018-01-29

niedziela, 31 grudnia 2017

czlowiekEESO co zapytałbyś Boga, gdybyś mógł z Nim porozmawiać?

Huk, błysk. Chwilę potem gorąca fala powietrza, która podrzuca w niebo nawet najcięższe przedmioty. Augustin niewiele pamięta z momentu wybuchu. Widział sprawcę, to pewne.

Ale kim była postać, która mu towarzyszyła?

Tego Augustin nie jest pewien i nikomu nie chce o tym mówić. Od dziecka ukrywa swój dar. Widzi więcej. Widzi tych, którzy odeszli. Czy jego niezwykła zdolność pozwoli zapobiec kolejnemu nieszczęściu?

Eric-Emmanuel Schmitt to mistrz filozoficznych przypowieści. Tym razem zastanawia się, jak to możliwe, że na świecie, w którym pragniemy miłości, jest również miejsce na zło. Jak to się dzieje, że ludzie w imię Boga dopuszczają się najgorszych zbrodni.

Mały Oskar z "Oskara i Pani Róży" pisał do Pana Boga listy, dorosły Augustin przeprowadza z Nim wywiad.

(fragm. z okładki książki)

 

Bezpieczne święta

Na wyjątkową prelekcję przeprowadzoną przez mł.aspiranta Romana Aleksandrowicza z Komendy Policji w Rudzie  Śląskiej, przyszli uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 40. Podstawowym tematem spotkania było bezpieczeństwo, jakie należy zachować podczas świąt. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie środki pirotechniczne należy kupować i jak ich używać w czasie imprez sylwestrowych.

 

Kolędowe karaoke

Tuż przed świętami odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci. Czas mijał w świątecznej i miłej atmosferze. Zrobiliśmy gwiazdkę z papieru, omówiliśmy tradycje związane z Świętami Bożego Narodzenia, śpiewaliśmy kolędy w formie karaoke.


W krainie baśni

Na ostatnie spotkanie czytelnicze w tym roku zaprosiliśmy dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 6. W atrakcyjny sposób uczniowie zapoznali się z różnorodną tematyką baśni i legend.


wtorek, 28 listopada 2017

Pluszowy Miś - miękki, puchaty i taki z łatką. Najmilsza zabawka, przytulanka i najlepszy przyjaciel dzieci. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Historia tej maskotki rozpoczęła się w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Jednym ze świadków tego zdarzenia był dziennikarz, który uwiecznił całą historię na rysunku w waszyngtońskiej gazecie. Właściciel sklepu z zabawkami, przeczytał gazetę i poruszony historią niedźwiadka, wpadł na pomysł produkcji pluszowych misiów, które sprzedają się świetnie do dzisiaj. Niedźwiadek stał się bohaterem wielu książek, filmów i dobranocek.

mis1

mis2

mis3

mis4

mis5

 

Nasze kochane Pluszaki

Na urodzinowe spotkanie czytelnicze o ulubionych Pluszakach przyszła  grupa dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 44.


poniedziałek, 27 listopada 2017

A171102A

A171102B

A171102C

 

Nikotyna - legalny narkotyk

Licealiści przybyli do naszej placówki, aby wziąć udział w prelekcji o niebezpieczeństwach nałogu palenia papierosów. Prezentacja została przeprowadzona przez pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Ślaskiej, panią mgr Elżbietę Kuś

sobota, 25 listopada 2017

W ramach tegorocznego programu profilaktycznego zaprosiliśmy aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa w celu zaprezentowania spektaklu pt."Autostrada do piekła" uczniom klasy VI Szkoły Podstawowej nr 40.

2017-11-08d

2017-11-08e

2017-11-08f

 

Dobre i złe emocje

Kolejne spotkanie czytelnicze, które ma na celu rozpowszechnić bajki terapeutyczne wśród dzieci. Na spotkanie przyszli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej, gdzie zapoznali się z możliwościami radzenia sobie ze złymi emocjami.

czwartek, 23 listopada 2017

Spotkanie edukacyjne dla uczniów I klasy Szkoły Podstawowej nr 40 w Rudzie Śląskiej.

2017-11-14a

2017-11-14b

 

Wyjątkowy księgozbiór naszej Biblioteki

Podczas naszego kolejnego spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 zapoznali się z naszym księgozbiorem podręcznym.

wtorek, 21 listopada 2017

Spotkanie dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 44 w Rudzie Śląskiej.

2017-11-15a

2017-11-15b

 

Niebezpieczne kolekcjonerstwo

Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 6 przyszli na prelekcję dotyczącą różnych uzależnień. Głównym tematem prezentacji były dopalacze i ich destrukcyjny wpływ na organizm. Prelekcja została przeprowadzona przez mł.aspiranta Romana Aleksandrowicza, policjanta Komendy Policji w Rudzie Śląskiej.

niedziela, 19 listopada 2017

Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 40 przyszli do naszej placówki na lekcje biblioteczną pt. "Dlaczego Polacy świętują Dzień 11 listopada". Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyli w lekcji dzieląc się z nami wiedzą na temat Święta Niepodległości, patriotyzmu i symboli narodowych. Lekcję zorganizowano w formie prezentacji multimedialnej i wywiadu telewizyjnego.

2017-11-17a

2017-11-17b

2017-11-17c

2017-11-17d

 

Mydlane inspiracje

Współpracując z pracownikami Miejskiego Przedszkola nr 9 przygotowałyśmy niezwykłe warsztaty mydlarskie dla dzieci. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały kolorowe, wspaniałe mydełka glicerynowe. Z warsztatów skorzystało ogólnie 94 dzieci, podzielone na cztery grupy.

poniedziałek, 30 października 2017

W ramach tegorocznego programu profilaktycznego "Masz szansę - powiedz stop" do naszej placówki zaprosiliśmy funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej w celu przekazania uczniom wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w Internecie. Podczas spotkania uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 40 dowiedzieli się, jakie są negatywne skutki nadmiernego korzystania z komputera i Internetu, a także, jak się zachować i gdzie szukać pomocy w przypadkach zagrożeń występujących w sieci.

Nick-Victoria

W bibliotece gościliśmy aktorów krakowskiego Teatru Profilaktyki i Edukacji "MASKA". Zaprezentowano spektakl pt. "Nick-Victoria" ukazujący skutki uzależnienia od nośników informacji.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29