Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 13 w Rudzie Ślaskiej
piątek, 22 lutego 2019

Drogi Czytelniku!

 

Chcąc unowocześnić kontakt z naszymi czytelnikami postanowiłyśmy zmienić miejsce naszych publikacji. Zapraszamy do naszej nowej strony na Facebooku.

 

https://m.facebook.com/Filia-13-MBP-w-Rudzie-%C5%9Al%C4%85skiej-322416978388674/?ref=bookmarksTagi: biblioteka
15:29, filia13mbp , O nas
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 września 2018

tuzyjasmokiŚwiatu ludzi i Archipelagowi Snów zagraża niebezpieczeństwo. Czy opiekunom Imaginarium Geographica - atlasu ziem istniejących w mitach, legendach i bajkach - uda się pokonać mroczne siły?

Akcja Tu żyją smoki zaczyna się w Londynie w czasie I wojny światowej. Znana sceneria szybko zmienia się w fantastyczny świat mitów i magii, w którym mówiące zwierzęta prowadzą samochody z silnikami parowymi, Zielony Rycerz strzeże szczątków podupadłego królestwa, a legendarny twórca map mieszka w Wieży Czasu… W Archipelagu Snów żywe Smocze Statki przenoszą bohaterów - a wraz z nimi czytelników - w krainy tak zdumiewające, że pragniemy, by ten sen nigdy się nie skończył.

poniedziałek, 06 sierpnia 2018

mirekŻycie Konstancji sypie się nagle i bez ostrzeżenia. Wychowana w bajce zamożna jedynaczka nagle musi się zmierzyć z brutalną prozą życia. Troski materialne to jednak nie wszystko. Konstancja stanie przed poważniejszym wyzwaniem. W środowisku, w którym wszyscy kłamią musi odnaleźć prawdę. I zbudować swoje życie na nowo.
To opowieść o skomplikowanych życiowych wyborach, tajemnicach przeszłości i prawdziwych, wielkich uczuciach. A także o poszukiwaniu własnej tożsamości, kiedy okazuje się, że nic nie jest takie, jak się przez lata wydawało.

piątek, 30 marca 2018

Zdrowych, pogodnych, pełnych wiary, nadziei i miłości

Świąt Wielkanocnych,

radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół

oraz wesołego Alleluja!

wielkanoc

16:28, filia13mbp
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 lutego 2018

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w ramach swoich zajęć świetlicowych, przyszli do Biblioteki na kolejne spotkanie czytelnicze. Dzisiejszym tematem była twórczości Rene Goscinnego i charakterystyka głównego bohatera jego książek. Po przeczytaniu krótkiego opowiadania i omówieniu szkolnej przygody Mikołajka i jego kolegów, zaprosiliśmy uczniów do wspólnej zabawy w Kalambury.

2018-02-22

wtorek, 13 lutego 2018

Tłusty Czwartek to staropolski zwyczaj i jest on ściśle związany z chrześcijańskimi Świętami Wielkanocnymi. Jego termin jest ruchomy, przypada on corocznie w czwartek przed Środą Popielcową i otwiera ostatni tydzień karnawału. Zwyczajowo jest to dzień, w którym dozwolone jest zajadanie się pączkami, a wręcz pożądane. Powszechnie mówi się, że jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka nie będzie mu się wiodło.

Właśnie z tej okazji tradycyjnego Tłustego Czwartku w naszej Filii zorganizowaliśmy spotkanie kulinarne dla dzieci, na którym uczestnicy sami zrobili pyszne pączki.

2018-02-08A

2018-02-08B

2018-02-08C

środa, 31 stycznia 2018

Na naszych zajęciach plastycznych dzieci wykonały piękne laurki dla swoich Dziadków

2018-01-19

 

Mój superbohater

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 12 przyszły kolejne spotkanie czytelnicze poświęcone postaciom z bajek. Dzieci bardzo żywo zaangażowały się w przygotowane przez nas zabawy.

2018-01-23

 

Ochrona danych osobowych

Z okazji Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych zaprosiliśmy na prelekcję uczniów Szkoły Podstawowej nr 40. Spotkanie poprowadził mł.aspirant Roman Aleksandrowicz z Miejskiej Komendy Policji w Rudzie Śląskiej.

2018-01-29

niedziela, 31 grudnia 2017

czlowiekEESO co zapytałbyś Boga, gdybyś mógł z Nim porozmawiać?

Huk, błysk. Chwilę potem gorąca fala powietrza, która podrzuca w niebo nawet najcięższe przedmioty. Augustin niewiele pamięta z momentu wybuchu. Widział sprawcę, to pewne.

Ale kim była postać, która mu towarzyszyła?

Tego Augustin nie jest pewien i nikomu nie chce o tym mówić. Od dziecka ukrywa swój dar. Widzi więcej. Widzi tych, którzy odeszli. Czy jego niezwykła zdolność pozwoli zapobiec kolejnemu nieszczęściu?

Eric-Emmanuel Schmitt to mistrz filozoficznych przypowieści. Tym razem zastanawia się, jak to możliwe, że na świecie, w którym pragniemy miłości, jest również miejsce na zło. Jak to się dzieje, że ludzie w imię Boga dopuszczają się najgorszych zbrodni.

Mały Oskar z "Oskara i Pani Róży" pisał do Pana Boga listy, dorosły Augustin przeprowadza z Nim wywiad.

(fragm. z okładki książki)

 

Bezpieczne święta

Na wyjątkową prelekcję przeprowadzoną przez mł.aspiranta Romana Aleksandrowicza z Komendy Policji w Rudzie  Śląskiej, przyszli uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 40. Podstawowym tematem spotkania było bezpieczeństwo, jakie należy zachować podczas świąt. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie środki pirotechniczne należy kupować i jak ich używać w czasie imprez sylwestrowych.

 

Kolędowe karaoke

Tuż przed świętami odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci. Czas mijał w świątecznej i miłej atmosferze. Zrobiliśmy gwiazdkę z papieru, omówiliśmy tradycje związane z Świętami Bożego Narodzenia, śpiewaliśmy kolędy w formie karaoke.


W krainie baśni

Na ostatnie spotkanie czytelnicze w tym roku zaprosiliśmy dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 6. W atrakcyjny sposób uczniowie zapoznali się z różnorodną tematyką baśni i legend.


wtorek, 28 listopada 2017

Pluszowy Miś - miękki, puchaty i taki z łatką. Najmilsza zabawka, przytulanka i najlepszy przyjaciel dzieci. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Historia tej maskotki rozpoczęła się w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Jednym ze świadków tego zdarzenia był dziennikarz, który uwiecznił całą historię na rysunku w waszyngtońskiej gazecie. Właściciel sklepu z zabawkami, przeczytał gazetę i poruszony historią niedźwiadka, wpadł na pomysł produkcji pluszowych misiów, które sprzedają się świetnie do dzisiaj. Niedźwiadek stał się bohaterem wielu książek, filmów i dobranocek.

mis1

mis2

mis3

mis4

mis5

 

Nasze kochane Pluszaki

Na urodzinowe spotkanie czytelnicze o ulubionych Pluszakach przyszła  grupa dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 44.


poniedziałek, 27 listopada 2017

A171102A

A171102B

A171102C

 

Nikotyna - legalny narkotyk

Licealiści przybyli do naszej placówki, aby wziąć udział w prelekcji o niebezpieczeństwach nałogu palenia papierosów. Prezentacja została przeprowadzona przez pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Ślaskiej, panią mgr Elżbietę Kuś

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29